Biuro rachunkowe czy księgowość online – co wybrać

Poprawnie prowadzona księgowość to gwarancja bezpieczeństwa dla przedsiębiorcy. Nieznajomość prawa nie zwalnia w żadnym stopniu od odpowiedzialności. Przedsiębiorca ma prawo samodzielnie wybrać rodzaj księgowości.

Zdalnie czy stacjonarnie

Dokumenty onlineW ostatnich latach popularne stały się programy do samodzielnego prowadzenia księgowości. Jest to związane przede wszystkim z faktem, że pojawiło się całe mnóstwo mikro firm, w których znajduje się tylko jedna osoba. W takim wypadku nie ma mowy o zatrudnieniu księgowego, a nawet trudno jest o korzystanie ze stacjonarnego biura rachunkowego.

Oba rozwiązania (zdalne i stacjonarne) mają swoje plusy, dlatego każdy przedsiębiorca powinien dobrze rozważyć, które z nich będzie dla niego wygodniejszy. Księgowość prowadzona wyłącznie za pomocą internetu wymaga skanowania każdego dokumentu i wprowadzenia go do komputera. Jednak dokumenty online przetrwają długi czas, a przy tym ich składowanie nie zajmuje miejsca. E księgowość jest na pewno tańsza, ale za to wymaga od przedsiębiorcy więcej zaangażowania.

Zalety biura rachunkowego

Zamiast księgowości internetowej przedsiębiorca może skorzystać z tradycyjnego biura rachunkowego. Przy takim modelu firma zawozi wszystkie dokumenty uzbierane w przeciągu całego miesiąca. Następnie pracownicy biura wprowadzają otrzymane dane i obliczają wysokość składek ZUS oraz należnych podatków. Biuro ma prawo reprezentować swojego klienta w różnych urzędach. Przedsiębiorca może obejrzeć swoje dokumenty online, co daje poczucie bezpieczeństwa i kontroli. Jeśli chodzi o odpłatność za usługi biura, coraz więcej z nich odchodzi od naliczania dodatkowych kwot za przekroczenie liczby faktur w danym miesiącu. Biuro jest bardzo wygodne i z pewnością lepiej sprawdzi się w przypadku firm, które mają nieco większe obroty, zajmują się sprzedażą lub działają w branży usługowej. Wiąże się to automatycznie z większą ilością dokumentów online, które wymagają uwagi i pracy.

Nowoczesna księgowość

Biuro może również zaoferować usługi dodatkowe. Oprócz standardowego rozliczania dokumentów może wysyłać deklaracje do urzędów, reprezentować w US i ZUS, a także prowadzić doradztwo podatkowe oraz zapewniać wsparcie podczas kontroli Urzędu Skarbowego. Oprócz tego w pakiet czasami wlicza się dostęp do księgowości za pomocą internetu, audyt podatkowy, monitorowanie BIK, pomoc w tworzeniu wniosków kredytowych i kompletowaniu potrzebnych dokumentów, ewidencja środków trwałych, programy do faktur i wiele innych. Biuro może również pomóc w samym założeniu działalności gospodarczej.

0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*