Wydruk zdjęć, grafiki, ilustracji, prezentacji graficznych dobrej jakości jest możliwy także w domowych warunkach, na drukarkach przeznaczonych do prywatnego użytku. W tym przypadku trzeba jednak umiejętnie dobrać rodzaj papieru- z reguły jest to papier fotograficzny.

Papier fotograficzny daje z pewnością największe możliwości- możemy być pewni, że uzyskany wydruk będzie wysokiej jakości. Warunkiem jest jednak dobranie jego rodzaju do konkretnego urządzenia. Tusze do drukarek atramentowych mają inne cechy, niż tonery i to też trzeba brać pod uwagę. Największy wybór jest wśród papieru do „atramentówek”, zaś niewielki w przypadku drukarek laserowych i termosublimacyjnych. Przed zakupem trzeba sprawdzić, jaką najwyższą możliwą rozdzielczość gwarantuje drukarka. Producenci papieru z reguły podają wartość, jaką musi posiadać parametr, aby wydruk był wystarczająco dobry. Tusze do drukarek mogą być atramentowe, bądź pigmentowe i na to także musimy zwrócić uwagę podczas zakupu (zwłaszcza, gdy chcemy drukować zdjęcia, których jakość musi być bez zarzutu). Nie wszystkie rodzaje papieru dobrze pracują z tuszami do drukarek, zwłaszcza tymi barwnikowymi, które są nieco mniej trwałe.

Kolejną rzeczą, o którą trzeba zadbać to kwestia, czy chcemy robić wydruki kolorowe, czy jednak czarno-białe. Z reguły papier jest uniwersalny i nadaje się w obu tych przypadkach, jednak są też nośniki specjalistyczne tzw. dedykowane (głównie chodzi tu o papier przeznaczony do ciemni). Tusz do drukarek atramentowych wymaga papieru, który nie pozwala na rozmazywanie się wydruku, który po zetknięciu się z nim dość szybko wysycha. Taki papier powinien mieć w swojej ofercie każdy sklep w Warszawie(chociażby http://www.magusz.com.pl/), który zajmuje się rozprowadzaniem tuszu do drukarek. Dużo mniejszym uznaniem wśród fotografów cieszą się drukarki laserowe, które według wprawnego oka grafików nieco słabiej odwzorowują kolory i dają ciut gorszy kontrast. Z tego powodu wybór papieru fotograficznego jest w tym wypadku jest bardzo okrojony, ponieważ nie ma na niego tak dużego popytu.