Pomiar temperatury to podstawowa czynność wykonywana zarówno w prostych, jak i skomplikowanych systemach elektronicznych, które sterują różnymi procesami. Wybór odpowiedniego urządzenia do pomiaru nie jest łatwy. Trzeba je odpowiednio dostosować do potrzeb i obszaru zastosowania.

Pomiar temperatury w różnych systemach i układach

Profesjonalne urządzenia do pomiaru temperaturyMiernik temperatury ze sklepu https://www.czaki.pl/kategoria-produktu/urzadzenia-kontrolno-pomiarowe/mierniki-temperatury/ współpracuje z czujnikiem temperatury. Podstawowe modele mają zaprogramowany rodzaj czujnika temperatury oraz ustalony zakres pomiarowy. Modele zaawansowane mierników temperatury można samodzielnie konfigurować.

Czujnik temperatury znajduje się prawie w każdym urządzeniu elektronicznym. Często wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym, chemicznym, w górnictwie, jak i w motoryzacji. Wielość obszarów pociąga za sobą zastosowanie różnych typów mierników do pomiaru temperatury w różnych układach (np. monitorowanie temp. w silniku czy w systemie klimatyzacji).  

Różne modele urządzeń do monitorowania temperatury

Kamery termowizyjne

Opierają się one na promieniowaniu podczerwieni, co umożliwia bezdotykowy pomiar temperatury każdego obiektu. Pomiar jest szybki, wyświetla się na ekranie urządzenia. Termowizory najczęściej znajdują zastosowanie w budownictwie, ciepłownictwie oraz w przemyśle energetycznym. Bez pomiaru trudno byłoby ocenić stan ocieplenia  budynków, rurociągów czy innych elementów instalacji.

Rejestratory temperatury

Rejestratory dedykowane są do pomiaru temperatury oraz wilgotności. Występują w postaci stacjonarnego, jak i przenośnego urządzenia. Czujniki wbudowane są na zewnętrznej części przewodu. Rejestratory mają zastosowanie w magazynach, muzeach, hotelarstwie, rolnictwie, laboratoriach. Można również stosować je w warunkach domowych.

Termometry przemysłowe

Tego rodzaju termometry umożliwiają dokładny pomiar temperatury w warunkach przemysłowych. Można w nich zamontować dodatkowe czujniki zwiększające precyzję pomiaru temperatury. Mierniki tego typu służą do mierzenia temperatury otoczenia, ciał stałych oraz płynów i gazów. Zakres ich pomiaru jest bardzo duży, od -270 °C do ponad 1700 °C.

Pirometry

Funkcjonowanie tego miernika temperatury również opiera się na podczerwieni. Najlepsze modele pirometrów posiadają celownik laserowy, za pomocą którego ułatwione jest nakierowanie na obiekt pomiaru. Pirometrami doskonale mierzy się temperaturę w obiektach trudnodostępnych. Monitoruje się nimi podzespoły maszyn przemysłowych oraz dokonuje kontroli systemów elektrycznych i elektronicznych. Pirometr umożliwia w budownictwie zlokalizowanie miejsc wrażliwych na wilgoć i związanego z tym problemu pojawiania się grzyba i pleśni.