Nawet w bajkach świat kotów i psów ukazywany jest w dwóch różnych barwach, które w żaden sposób do siebie nie pasują. Niezdarne psy, kontra zwinne koty lub inteligentne psiaki naprzeciw niezbyt rozgarniętym Kocurkom to typowy standard. Zabawki dla psa, który żyje w realnym świecie nie przypominają jednak kota, którego stereotypowy goni przez całe życie. Akcesoria dla psów opierają się na rozwoju jego poznawczych możliwości.

Podobnie jak każde inne zwierzę, tak i pies czy kot dążą do tego, żeby ewolucyjnie pozyskiwać nowe umiejętności i skutecznie je wykorzystywać. Akcesoria dla psów, które mają służyć nie tylko radosnym przepychankom ale również pielęgnacji, przede wszystkim sierści są jednym z najlepszych przykładów na możliwości asymilacji zwierzaka w stosunku do kąpieli czy zabiegów pielęgnacyjnych Zabawki dla kota są mniej urozmaicone. Kocurki nie wymagają pomocy w utrzymaniu higieny, jeśli nie posiadają długiej sierści.

Wiele ras zwierząt w żaden sposób nie odbiega od swoich współbraci poza charakterystycznymi elementami wyglądu. Większe różnice można zauważyć oczywiście u psów. Zabawki dla kota jakiejkolwiek rasy są uniwersalnej wielkości i wytrzymałości, jako że wszystkie nie różnią się od siebie gabarytowo w znaczącym stopniu. Zabawki dla psa to inna historia, jako że są one często dopasowywane na podstawie… masy kilogramów, która potrafi sięgać od kilku do kilkudziesięciu kg!