Niemal w każdej firmie, niezależnie od profilu jej działalności zdarzają się sytuację, gdy trzeba wysłać list lub paczkę pocztą. Nie jest to problemem, jeśli dzieje się to sporadycznie, wręcz przeciwnie przygotowanie przesyłki i droga na pocztę może być miłą odmianą od codziennych zadań. Coraz więcej osób prowadzi jednak działalność handlową przez Internet i koperty bąbelkowe czy taśma klejąca to równie ważne narzędzia pracy, jak komputer. Warto dobrze zorganizować proces wysyłki, aby zoptymalizować jego przebieg i zmaksymalizować wydajność działu odpowiedzialnego za jego wykonanie i realizację planów.

Opracuj schemat działania

koperty bąbelkowe do pakowaniaW powtarzalnych czynnościach takich jak pakowanie warto ustalić plan, który ureguluje nasze działanie. Warto dobrze przemyśleć tę kwestię, aby schemat był naprawdę funkcjonalny. Przede wszystkim należy przyporządkować towary do poszczególnych kategorii, część z nich można wysłać w kopercie bąbelkowej, większe wymagają jednak już kartonowego pudełka. Na tym etapie można dokonać także znaczących oszczędności optymalizując zapotrzebowanie na materiały takie jak koperty bąbelkowe czy taśmy. Dobrze opracowane reguły będą szczególnie cenne podczas wdrożenia nowych osób, które będą miały zajmować się wysyłką. Nawet jeśli poświęcimy dużo czasu na opracowanie schematu, to nie należy uznawać go za całkowicie perfekcyjny. Po upływie pewnego czasu warto przeprowadzić analizę i przedyskutować z zespołem jego działanie. Nowe pomysły usprawniające cały proces mogą powstać w każdej chwili, dlatego dobrze być otwartym na wszelkie propozycje.

Zadbaj o wyposażenie

Analiza procesu wysyłki może pomóc również we właściwym oszacowaniu zużycia materiałów, dzięki czemu można lepiej zadbać o odpowiedni zapas kopert bąbelkowych, kartonów, taśm czy nalepek adresowych. Nawet najszybciej funkcjonujący dział wysyłki może zaliczyć opóźnienie, gdy będzie musiał czekać na dostawę niezbędnego wyposażenia. Małe stany poszczególnych materiałów powinny być sygnalizowane z odpowiednim wyprzedzeniem. Pracę znacznie usprawni zadbanie o funkcjonalność otoczenia, stanowisko powinno umożliwiać sprawne działanie, a nie przeszkadzać w wykonywaniu obowiązków. Warto przemyśleć także system, w jakim przechowujemy koperty bąbelkowe, kartony i inne materiały. Należy nie tylko zadbać o ich należytą ochronę, w przypadku kilkuosobowego zespołu warto także odpowiednio rozdysponować wyposażenie pomiędzy wszystkich pracowników, aby każdy miał niezbędny zapas na dany dzień.