Jak wykorzystać granit?
Granit jest skałą głębinową bardzo chętnie wykorzystywaną w budownictwie. W jej skład wchodzi mika, skaleń i kwarc. Od pewnego czasu granit wykorzystywany jest także w aranżacji wnętrz. Na terenie Polski granit wydobywany przede wszystkim na terenie Dolnego Śląska. Jedne z najstarszych, cieszących się ogromną renomą kopalni granitu znajdują się w Strzegomiu.

Możliwości wykorzystania granitu

Kamień granitowyKamień granitowy (dostępny np. tu. https://granitnaturalny.pl/kamien-murowy) jest materiałem o ogromnych możliwościach wykorzystania. Granit jest skałą, która występuje w różnych odcieniach szarości. Okazuje się jednak, że jest to tylko jedna z barw, w których kamień ten może występować. Niektóre kamienie granitowe mogą mieć kolor błękitny, zielony, różowy. Gama szarości jest też niezwykle bogata. Można spotkać kamień granitowy, który przybiera niemal czarny kolor. O tym jaki będzie kolor granitu decyduje barwa skalenia. Tak szeroka różnorodność barw sprawia, że możliwości jest wykorzystania są naprawdę bardzo duże. Tradycyjnie kamień granitowy wykorzystywany jest do produkcji kostki brukowej. Chętnie wykorzystywany jest także do produkcji zewnętrznych i wewnętrznych parapetów. Coraz częściej produkowane są z niego także kuchenne blaty. W sprzedaży pojawiają się również granitowe zlewozmywaki oraz okładziny ścienne, które są świetną alternatywą dla tradycyjnej glazury. Kamień granitowy od lat jest materiałem chętnie wykorzystywanym na elewacje najbardziej reprezentacyjnych budowli. Z granitu powstają również nagrobki, grobowce, pomniki i obeliski.

Parametry techniczne charakterystyczne dla granitu

Szerokie możliwości wykorzystania granitu wynikają z jego parametrów technicznych. Kamień granitowy jest materiałem bardzo twardy, a co za tym idzie materiałem, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Plusem granitu jest także bardzo duża odporność na zmienne warunki atmosferyczne, to dlatego kamień granitowy w postaci kostki granitowej wykorzystywany jest do budowy na przykład podjazdów czy chodników. Na zewnątrz kamień granitowy stosowany jest bardzo chętnie, gdyż jest mrozoodporny. Gęstość kamienia granitowego jest stosunkowo wysoka, wpływa to na jego ciężar.

Jak dbać o elementy z granitu?

Granitowe blaty kuchenne są bardzo eleganckie. Zachowają swoją urodę na długo, gdy będą odpowiednio pielęgnowane. Zabrudzenia należy usunąć od razu wilgotną, miękką ściereczką, a następnie wytrzeć do sucha. Na blacie nie należy stawiać gorących naczyń. Do pielęgnacji granitowego blatu, nagrobka najbezpieczniej jest używać specjalnych preparatów przeznaczonych do granitu.