Najczęstszą przyczyną uszkodzeń klawiatur komputerowych i to niezależnie od tego, czy są to klawiatury Dell, czy klawiatury innych marek, jest ich wcześniejsze zalanie. Gdy przestają działać tylko niektóre przyciski, przyczyna uszkodzenia może być jednak inna. W takiej sytuacji problem może być spowodowany przez przypadkowe wypięcie się lub uszkodzenie taśmy łączącej klawiaturę z laptopem. Gdy do tego dojdzie, można zaryzykować samodzielne wymontowanie klawiatury i sprawdzenie prawidłowości podłączenia taśmy lub jej wymianę na nową. Jeśli laptop jest na gwarancji, najprostszym rozwiązaniem będzie jednak zwrócenie się o pomoc do serwisu.

Sprawdź, czy to nie błąd systemu

Jeśli przypuszczasz, że klawiatura Dell przestała działać przez błąd systemu operacyjnego, na przykład przez włączenie jakieś opcji, która blokuje komputerowe klawisze, najprostszym sposobem, by się o tym przekonać, jest podłączenie do laptopa zewnętrznej klawiatury przez USB. Jeśli zewnętrzna klawiatura działa, z systemem jest wszystko w porządku, a przyczyną awarii jest prawdopodobnie usterka mechaniczna klawiatury.

Naprawa własnoręczna czy w serwisie?

Jeżeli laptop jest na gwarancji, najlepiej odstawić go po prostu do serwisu. Niestety serwisowe naprawy trwają dość długo i jeśli potrzebujesz komputera do pracy na już, to jedyną rozsądną opcją pozostaje samodzielna wymiana klawiatury na nową. Najpierw kup nową klawiaturę Dell lub wysokiej jakości zamiennik dedykowany użytkowanemu przez Ciebie modelowi laptopa – wystarczy znaleźć internetowy sklep ze sprzętem komputerowym np. https://www.laptopshop.pl/pol_m_Klawiatury_Klawiatury-Dell-491.html i złożyć zamówienie. Następnie znajdź instrukcję, która poprowadzi Cię krok po kroku przez procedurę wymiany klawiatury – tego typu instrukcji jest mnóstwo w sieci, a sam proces wymiany klawiatury Dell na nową jest stosunkowo prosty w realizacji i nawet niedoświadczona osoba powinna sobie z taką wymianą poradzić. klawiatura dellGdy masz już nową klawiaturę i instrukcję, zabierz się do pracy. Ostrożnie wymontuj starą klawiaturę, wypnij taśmę łączącą ją z laptopem i zainstaluj w jej miejsce nowy sprzęt. Zanim zamkniesz obudowę, możesz sprawdzić, czy nowa klawiatura działa w prawidłowy sposób – czy taśma łącząca ją z laptopem została dobrze wpięta. Po sprawdzeniu klawiatury zamocuj ją w laptopie zgodnie z instrukcją montażu. Wbrew pozorom samodzielna wymiana klawiatury Dell to nic trudnego i jeśli chcesz zaoszczędzić czas oraz pieniądze, taką naprawę możesz przeprowadzić samodzielnie, bez konieczności odstawiania laptopa do serwisu. Jeśli jednak laptop jest na gwarancji i masz pewność, że nie został zalany, wymiana klawiatury w serwisie na nową będzie darmowa.