Mimo tego, że są stosunkowo niedrogie i raczej nie stanowią o urodzie danego samochodu, to wycieraczki przedniej szyby odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa. Ponieważ znajdują się na linii frontu między kierowcą a żywiołami, ważne jest dbanie o nie i utrzymywanie ich w dobrej kondycji. Wskazane jest również to, aby w aucie zawsze były jakieś zapasowe pióra do wycieraczek. Aby upewnić się, że robimy wszystko, aby pomóc naszym wycieraczkom w utrzymaniu doskonałej wydajności, warto stosować się do tych czterech podstawowych wskazówek dotyczących ich konserwacji.

Regularna wymiana piór

Co najmniej co sześć miesięcy należy wymieniać pióra do wycieraczek. Jeśli regularnie sprawdzamy, czy nie są uszkodzone, wcześniej możemy wyłapać moment, w którym należy dokonać wymiany. Bardzo wiele różnorodnych czynników przyczynia się do pogorszenia stanu piór, od światła słonecznego, przez maleńkie kamyki, zanieczyszczenia czy wilgoć aż po zwykły wandalizm. pióra do wycieraczekPióra mogą się uszkodzić również od niewłaściwego użytkowania wycieraczek – jako przykład można tutaj wymienić poruszanie nimi z dużą prędkością w celu usunięcia lodu z przedniej szyby. Utrzymywanie piór do wycieraczek w doskonałej kondycji daje nam pewność, że przednia szyba jest odpowiednio czyszczona za każdym razem, gdy wycieraczki poruszają się po niej. Zużyte lub podarte pióra mają o wiele gorszą wydajność, pozostawiając smugi lub po prostu nie usuwając wody ze szkła. Gdy pióra osiągają słabsze wyniki, widoczność staje się trudniejsza, co utrudnia kierowcom widoczność.

Czyszczenie piór przedłuża ich życie

Od unoszących się w powietrzu zanieczyszczeń po różne chemikalia, pióra do wycieraczek napotykają czynniki środowiskowe, które mogą z czasem zepsuć gumę, z której są zbudowane. Możemy przedłużyć żywotność swoich ostrzy, czyszcząc je za każdym razem, gdy zatrzymamy się na stacji benzynowej. Dlatego warto jest trzymać zestaw czyszczący w bagażniku. Powinien zawierać szmaty lub papierowe ręczniki, butelkę z rozpylaczem zawierającą ocet i środek chroniący gumę. Aby dobrze wyczyścić pióra, trzeba zamoczyć szmatkę lub ręcznik w przygotowanym wcześniej roztworze i przeprowadzić ją przez pióro na całej ich długości każdego pióra. Podczas wykonywania tej czynności należy upewnić się, że czyścimy obie strony wycieraczki. Dodatkową zaletą takiego czyszczenia jest naniesienie niewielkiej ilości środka ochronnego na pióra i tym samym znaczne przedłużenie ich żywotności.