Dlaczego sprężarka powinna posiadać kondensator rozruchowy?

Użytkowanie małej sprężarki nie nastręcza większych problemów. Wystarczy ją po prostu włączyć do gniazdka i to wszystko. Jednak w przypadku dużych maszyn mogą pojawić się komplikacje. Takie jak choćby okazjonalne, lub regularne wyłączanie się zabezpieczeń, w momencie gdy silnik urządzenia powinien wystartować. Jest to związane z bardzo dużym udarem prądowym. Sprawdzamy w jaki sposób można wyeliminować tą niedogodność.

Łagodzenie impulsu prądowego

Kondensatory rozruchowe do sprężarek

Gdy duży silnik elektryczny zostaje włączony do prądu, w pierwszych chwilach może on pobierać nawet kilkaset amper. Bezpieczniki używane w domach, nawet jeśli jest to instalacja trójfazowa o wysokiej mocy, zazwyczaj nie przekraczają 16, 25 lub 32 A. Oznacza to, że włączenie takiego urządzenia bezpośrednio do instalacji spowoduje zadziałanie powyższych zabezpieczeń. Właśnie dlatego stosuje się kondensatory rozruchowe do sprężarek (które można kupić, np. tu https://www.coolstore.pl/pol_m_KLIMATYZACJA_Sprezarki-do-klimatyzacji-_Kondensatory-463.html), których zadaniem jest złagodzenie wyżej wymienionego impulsu, czy też udaru prądowego. Kondensator włącza się szeregowo z silnikiem urządzenia. Jego pojemność i impedancja jest tak dobrana, by w czasie normalnej pracy praktycznie nie wypływał na działanie sprężarki. Natomiast przy rozruchu, gdy mamy bardzo wysoki pobór prądu przez krótki czas, zostaje on znacznie złagodzony, przez co zabezpieczenia nie wyłączają się.

Ochrona instalacji elektrycznej

Wyłączanie się bezpieczników może całkowicie uniemożliwić nam korzystanie ze sprężarki. Jednak nawet gdy do tego nie dochodzi, wciąż mamy do czynienia z negatywnym wpływem impulsów prądowych na całość instalacji. Trwają one na tyle krótko, że przewody nie ulegną przegrzaniu, ale miejsca kiepskich łączeń mogą ulec bardzo szybkiemu zniszczeniu. Dochodzi tam bowiem do iskrzenia, opalania styków, a przez to jeszcze gorszego przepływu energii. Stosując kondensatory rozruchowe do sprężarek, a więc znacznie zmniejszając występujące udary prądowe, możemy znacznie przedłużyć żywotność całej instalacji elektrycznej. Co oczywiście nie znaczy, że kiepskie połączenia nie powinny być poprawione. Na koniec zostawiliśmy jeszcze jeden aspekt, o którym być może niewielu z nas myśli. Otóż impulsy prądowe wprowadzają do sieci energetycznej spore zakłócenia. Ich reperkusje mogą być różne, czasami w ich wyniku powstają przepięcia i uszkodzeniu ulega sprzęt elektroniczny, włączony do tej samej linii. Dlatego kondensatory rozruchowe do sprężarek są tak ważne i nigdy nie powinniśmy rezygnować z ich stosowania, czy też wymontowywać te zainstalowane fabrycznie. W razie uszkodzenia lub przebicia samego kondensatora, należy go czym prędzej wymienić na nowy o takich samych parametrach.