Wielu młodych przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają prowadzić swoją działalność, szuka jak największych oszczędności, często tam, gdzie inni nie wpadliby na to, aby je znaleźć. Jednym z takich pomysłów jest prowadzenie biura w zaciszu własnego domu. Choć wydaje się to oszczędne i zmniejszające liczbę koniecznych formalności, to jednak takie rozwiązanie posiada też swoje minusy.


Zalety pracy we własnym domu

księgowość onlinePozytywną kwestią, jaka wynika z umieszczenia biura w swoim mieszkaniu jest to, że już na starcie mamy potrzebny lokal. Nie musimy prosić o zgodę wspólnoty mieszkaniowej ani spółdzielni czy nawet sąsiadów, chyba że działalność będzie wymagała przebudowy i prowadzona będzie w specyficznych warunkach. Mimo wszystko jednak warto to zgłosić, ponieważ w niektórych miejscowościach niezbędne będzie podanie w starostwie nowego przeznaczenia lokalu. Po zgłoszeniu takiej informacji może okazać się, że właściciel domowej firmy będzie musiał ponieść wyższe opłaty za czynsz, jednak zwykle nie przekracza to kwot rzędu kilkadziesiąt złotych na rok.

Przeciwwagą dla tych nieprzyjemności może być możliwość odliczania kosztów eksploatowania tej części lokalu w której prowadzona jest działalność. Będzie to liczba odpowiednia do powierzchni całego mieszkania i części biurowej. Odliczyć można więc część czynszu, opłat za media, wywóz śmieci, czy remonty. Również w przypadku kiedy mieszkanie musiało zostać wyremontowane, żeby powstało w nim biuro, te koszty też mogą zostać odliczone od podatku. Wystarczy zachować faktury za materiały czy za usługi remontowe. W przypadku kiedy remontowana była tylko część mieszkania przeznaczona na biuro, koszt jest taki jak cała kwota wynikająca z faktur. Jeśli jednak remontowane było całe mieszkanie a przy tym i biuro, odlicza się część, tak jak w przypadku opłat za czynsz czy rachunki. Więcej na ten temat można poczytać np. na blogu http://www.i-malaksiegowosc.pl.

Jak ułatwić sobie pracę w domowym biurze

Dla niektórych samodzielne rozliczanie tych wszystkich formalności bywa kłopotliwe. Wtedy z pomocą przychodzi księgowość online, szczególnie freelancerom i osobom pracującym w domu. Nie wymaga ona bezpośredniego kontaktu z biurem rachunkowym, a pozwala na uporządkowanie ‘papierów’ i poczucie bezpieczeństwa, że o nasze rachunki i zobowiązania wobec urzędów troszczą się profesjonaliści. Księgowość online to idealne rozwiązanie dla osób, które mieszkają z dala od miast, w których prowadzone są biura rachunkowe, oraz dla tych, którym zależy na czasie i jednocześnie chcieliby mieć możliwość podejrzenia, jaki jest aktualny stan ich rachunków – co możliwe jest za pośrednictwem internetowych aplikacji. Warto rozejrzeć się po dostępnych na rynku ofertach księgowości online – to ogromne ułatwienie i wygoda.