Tradycyjny papier znajduje zastosowanie w wydruku najróżniejszych publikacji, papeterii, zeszytów. Nie bez powodu nosi także nazwę alternatywną - papie do drukowania. Choć obecnie często zastępowany jest papierem bezdrzewnym, nadal wyróżnia się niezwykłą estetyką i praktycznymi zaletami. Dostępne są różne rodzaje papieru, a każdy z nich stosowany jest do wyrobu innych materiałów. Jakość papieru klasycznego zdecydowanie zasługuje na uwagę.

Tradycyjny papier, czyli jakość i naturalny odcień

papierPapier drzewny wytwarzany jest z masy drewnianej, celulozy i makulatury. Naturalny papier drzewny zawiera ligninę. Za sprawą tego składnika, papier z czasem nabiera cieplejszej barwy. Z kolei papier bezdrzewny jest pozbawiany ligniny, przy pomocy reakcji chemicznej. Papier tradycyjny wyróżnia się nie tylko kolorystyką. Cechuje go także wysoki stopień nieprzezroczystości. Stosując papier drzewny, nie trzeba korzystać z kartek o wysokiej gramaturze, aby zapobiec przezroczystości wydruku. Dlatego właśnie ten rodzaj papieru stosowany jest do wydruku książek i materiałów piśmienniczych oraz innych materiałów drukowanych dwustronnie. Z tego względu, klasyczny papier stanowi również dużą oszczędność.

Papier tradycyjny dostępny jest w wielu wersjach. Papiery drzewne o wysokiej gramaturze charakteryzują się dużą wytrzymałością. Mogą być także powlekane specjalistyczną powierzchnią. Efektem tych działań są papiery matowe i błyszczące. Dzięki temu, można dobrać papier idealny dla potrzeb wydruku, publikacji lub stworzenia materiałów reklamowych. Papiery są również barwione, co umożliwia szeroki wybór papierów dekoracyjnych.

Papier z ligniną - papier do drukowania

Papiery do drukarek to często papiery drzewne. Arkusze zapewniają wydajność, są jakościowe i dobrze chłoną tusz. Wydrukowane na papierze drzewnym publikacje dodatkowo prezentują się bardzo okazale, ponieważ papier tradycyjny jest odpowiednio spulchniony. Papier drzewny stosowany jest od XIX wieku, a wytworzony został w Niemczech. Jego wynalazcą jest Friedrich G. Keller, który z zawodu był tkaczem. Inspirację stanowiła praca pszczół, które do budowania gniazd stosują mączkę drzewną. Struktura uli przypomina papier, więc wynalazca podjąć próbę naśladownictwa. Od tego momentu, papier drzewny jest tanią i jakościową alternatywą wszelkich innych mieszanek.

Jego barwa uznawana jest za zaletę lub wadę, w zależności od przeznaczenia. Książki i gazety drukowane na tym papierze, prezentują się niezwykle zachęcająco. Delikatna szorstkość, nieprzezroczystość i charakterystyczny zapach to cechy ważne dla molów książkowych i czytelników tradycyjnych czasopism. Ponadto niska cena to niewątpliwy atut arkuszy drzewnych.