Poprawnie prowadzona księgowość to gwarancja bezpieczeństwa dla przedsiębiorcy. Nieznajomość prawa nie zwalnia w żadnym stopniu od odpowiedzialności. Przedsiębiorca ma prawo samodzielnie wybrać rodzaj księgowości.

Zdalnie czy stacjonarnie

Dokumenty online

W ostatnich latach popularne stały się programy do samodzielnego prowadzenia księgowości. Jest to związane przede wszystkim z faktem, że pojawiło się całe mnóstwo mikro firm, w których znajduje się tylko jedna osoba. W takim wypadku nie ma mowy o zatrudnieniu księgowego, a nawet trudno jest o korzystanie ze stacjonarnego biura rachunkowego. Oba rozwiązania (zdalne i stacjonarne) mają swoje plusy, dlatego każdy przedsiębiorca powinien dobrze rozważyć, które z nich będzie dla niego wygodniejszy. Księgowość prowadzona wyłącznie za pomocą internetu wymaga skanowania każdego dokumentu i wprowadzenia go do komputera. Jednak dokumenty online przetrwają długi czas, a przy tym ich składowanie nie zajmuje miejsca. E księgowość jest na pewno tańsza, ale za to wymaga od przedsiębiorcy więcej zaangażowania.

Zalety biura rachunkowego

Zamiast księgowości internetowej przedsiębiorca może skorzystać z tradycyjnego biura rachunkowego. Przy takim modelu firma zawozi wszystkie dokumenty uzbierane w przeciągu całego miesiąca. Następnie pracownicy biura wprowadzają otrzymane dane i obliczają wysokość składek ZUS oraz należnych podatków. Biuro ma prawo reprezentować swojego klienta w różnych urzędach. Przedsiębiorca może obejrzeć swoje dokumenty online, co daje poczucie bezpieczeństwa i kontroli. Jeśli chodzi o odpłatność za usługi biura, coraz więcej z nich odchodzi od naliczania dodatkowych kwot za przekroczenie liczby faktur w danym miesiącu. Biuro jest bardzo wygodne i z pewnością lepiej sprawdzi się w przypadku firm, które mają nieco większe obroty, zajmują się sprzedażą lub działają w branży usługowej. Wiąże się to automatycznie z większą ilością dokumentów online, które wymagają uwagi i pracy.

Nowoczesna księgowość

Biuro może również zaoferować usługi dodatkowe. Oprócz standardowego rozliczania dokumentów może wysyłać deklaracje do urzędów, reprezentować w US i ZUS, a także prowadzić doradztwo podatkowe oraz zapewniać wsparcie podczas kontroli Urzędu Skarbowego. Oprócz tego w pakiet czasami wlicza się dostęp do księgowości za pomocą internetu, audyt podatkowy, monitorowanie BIK, pomoc w tworzeniu wniosków kredytowych i kompletowaniu potrzebnych dokumentów, ewidencja środków trwałych, programy do faktur i wiele innych. Biuro może również pomóc w samym założeniu działalności gospodarczej.