Wiele osób, pomimo obszernej kolorystyki farb dostępnej w sklepach budowlanych, decyduje się na ścianę w dziecięcym pokoju położyć tapetę. Dotyczy to zwłaszcza tych sytuacji, w których albo chcemy zapewnić na ścianie ładny, typowo dziecięcy wzór, albo nasze dziecko oczekuje pokoju wprost z ulubionych bajek czy filmów. Jedną sprawą jest jednak estetyka tapety dla dzieci, która zawsze pozostaje sprawą dyskusyjną i otwartą do ustalenia między rodzicami czy nawet nimi oraz dzieckiem. Druga kwestia dotyczy funkcjonalności tego rodzaju tapet, a także wyboru odpowiedniego produktu, który będzie łatwy w użytkowaniu przez przynajmniej kilka lat. tapety dla dzieci

Właściwy materiał

Najbardziej popularne są klasyczne, papierowe tapety dla dzieci. W ich przypadku możemy mówić o najszerszej ofercie wzorów, jak również łatwości kładzenia produktu na ścianie. Co więcej, tapety takie pozwalają ścianie oddychać i nie doprowadzają do tworzenia się groźnych dla zdrowia dziecka pleśni czy grzybów. Warto jednak wiedzieć, że taka tapeta dla dziecka młodszego może jednak być problematyczna pod względem czyszczenia. Pozostaje nam albo pilnować dziecka, by na pewno nie malowało po ścianach, albo wybrać tapetę łatwą w czyszczeniu, np. z foliową powierzchnią. Alternatywnym rozwiązaniem jest zainwestowanie w specjalne naklejki ścienne w formie tablic do malowania kredą – godzi to potrzeby dzieci oraz wymagania rodziców.

Wzory jak z bajek

Tapety dla dzieci mają to do siebie, że ich wzornictwo jest niebywale bogate. Oczywiście, znajdziemy bez problemu również tapety w abstrakcyjne wzory, zwykle utrzymane w pastelowych barwach. Możemy jednak zainwestować w tapety ze specjalnymi, ornamentowanymi wstawkami z farbą fluorescencyjną, co pozwoli np. stworzyć świecące niebo na ścianie pokoju dziecka. Tapeta dla dziecka może przedstawiać ulubionych bohaterów bajek – na tę opcję często decydują się rodzice kilkulatków, które chcą mieć głos w procesie decydowania o ostatecznym wyglądzie swojego pokoju. Ciekawą alternatywą jest też wykorzystanie tapety np. z wzorem leśnym do stworzenia w dziecięcym pokoju wnętrza z bajki, do którego dodamy np. łóżko ze zdobieniami w formie leśnej chatki.